Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021

Παλικαρίσια πρόκριση για την ΑΕΛ στους «16»!

Η ΑΕΛ έδειξε ένα εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και στο τέλος της αναμέτρησης για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση νικώντας στα πέναλτι τον ΠΑΣ.

Η ΑΕΛ σε όλη την διάρκεια του αγώνα δεν έδειξε δείγματα «κατώτερης» ομάδας, κοίταξε στα μάτια τον πιο έτοιμο ΠΑΣ Γιάννινα και ήταν άκρως ανταγωνιστική από την αρχή μέχρι το τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-0 χωρίς πολλές φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 52' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι καθώς ο Όγκμποε σουταρε από κοντινή απόσταση και η μπάλα βρήκε στον Γκαρντάφκσι ο οποίος είδε και την κόκκινη κάρτα. Σε κάθε περίπτωση είναι μια αμφιλεγόμενη φάση όπως και αυτή του 62ου λεπτού όπου ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι όταν ο Ηλιάδης ήρθε σε επαφή με τον Περέα ωστόσο φαίνεται πως η παράβαση είναι εκτός περιοχής.

Ο Παπαπέτρου χωρίς να υπάρχει VAR έδειξε την άσπρη βούλα και ο ΠΑΣ ισοφάρισε με τον Κάργα σε 1-1.

Ο ΠΑΣ άντεξε με 10 παίκτες και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι.

Εκεί οι «βυσσινί» όντας πιο ψύχραιμοι επικράτησαν με 3-1 των αντιπάλων και πανηγύρισαν την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Για την ΑΕΛ από τα 11 μέτρα σκόραραν οι Ακούνια, Ηλιάδης και Κολομπίνο ενώ αστόχησε ο Μπέρτος.