Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018

Δίκαιη ήττα για την "άνευρη" ΑΕΛ

Αποτυχημένα τα αποκαλυπτήρια της ΑΕΛ στο κοινό της, αφού γνώρισε την ήττα από τον νεανικό Παναθηναϊκό με 3-1, αλλά το ουσιαστικότερο όλων ήταν ότι δεν παρουσίασε καθόλου καλή εικόνα.

Οι «βυσσινί» στηρίχθηκαν σε ατομικές εξάρσεις παικτών και όχι σε συστηματική δουλειά στον αγωνιστικό χώρο, δεν είχαν ρυθμό, δεν έδειξαν πίστη και κυρίως πλάνο για να αντιμετωπίσουν όλα αυτά που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν εντός του αγωνιστικού χώρου.

Οι καλύτερες στιγμές:

7’ Σουτ του Μπουζούκη λίγο έξω από την περιοχή του Κρίστινσον που πέρασε άουτ.

28’ ΓΚΟΛ Ο Μπουζούκης έκανε πολλά μέτρα με τη μπάλα στα πόδια, κανείς «βυσσινί» δεν τον ανέκοψε, έκανε την κατάλληλη στιγμή την πάσα στον Γιόχανσον που πήρε στο σπριντ τον Σαχίτι και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κρίστινσον της ΑΕΛ κάνοντας το 0-1

36’ Σουτ του Χατζηγιοβάννη από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Κρίστινσον

41’ Σουτ του Ντέλετιτς η μπάλα βρήκε σε «πράσινο» και κατέληξε κόρνερ

42’ Σέντρα του Ντέλετιτς στην πλάτη της άμυνας, ο Γιόχανσον προσπάθησε να κόψει τη μπάλα, η οποία αργά και βασανιστικά πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Διούδη

63’ ΓΚΟΛ Ο Γιόχανσον ξεκίνησε ατομική προσπάθεια κάτω από τη μεσαία γραμμή διένυσε το μισό γήπεδο και από το σημείο του πέναλτι έκανε το 0-2

65’ ΓΚΟΛ 1-2 Η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Παναθηναϊκού και ο Φατιόν που το εκτέλεσε μείωσε και ξανάβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι

73’ Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έδιωξε εντυπωσιακά ο Διούδης, στη συνέχεια ο Ντέλετιτς έκλεψε τη μπάλα από τον Γιόχανσον και σούταρε εκ νέου, αλλά και πάλι ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού έσωσε την εστία του

74’ Στην αντεπίθεση ο Παναθηναϊκός, είδε τον Χατζηγιοβάννη να κερδίζει από τον Καρανίκα και να σουτάρει με τη μπάλα να κυλά παράλληλα με την εστία του Κρίστινσον και να καταλήγει άουτ

78’ Φάουλ του Πίτι, έδιωξε με κεφαλιά ο Κολοβέτσιος και ο Λεοζίνιο έκανε το μονοκόματο δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας άουτ τη μπάλα

80’ Σουτ του Χατζηγιοβάννη, έπεσε στη γωνία του ο Κρίστινσον και πέταξε σε κόρνερ τη μπάλα, επιτρέποντας στην ομάδα του να ελπίζει

88’ Φάουλ του Χατζηγιοβάννη η μπάλα σύμφωνα με τον Κομίνη σταμάτησε στο χέρι του Κούνιτς και ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάννη και έκανε το 1-3

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Γκόικοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (84΄Κοέφ), Χούμπτσεφ (54’ Κούνιτς), Σαχίτι (46’ Λεοζίνιο), Μόρσι, Πίτι, Ντέλετιτς

ΠΑΟ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (76’ Πούγγουρας), Κουρμπέλης (86’ Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Μαυρομμάτης, Κάτσε, Καμπέτσης (55’ Βέργος)