Τετάρτη 7 Αυγούστου 2019

Πρώτη φιλική νίκη με γκολάρα Ζίβκοβιτς!

Την πρώτη της νίκη πήρε η ΑΕΛ απέναντι στον ΠΑΣ στα φιλικά παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα.

Οι "βυσσινί" όπως και οι παίκτες του ΠΑΣ δεν ήταν εύκολο να προσφέρουν θέαμα αφού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα επικράτησαν υψηλές θερμοκρασίες λόγω εποχής!

Ο Ζίφκοβιτς με απευθείας κόρνερ έκανε το 0-1 όντας ο καλύτερος ποδοσφαιριστής ίσως και του αγώνα.

Ο Γιάκος στο 2ο ημίχρονο ανέβασε ποιοτικά την ομάδα δίνοντας της ενέργεια επιθετικά συνεπικουρούμενος από τους Χαλάτση και Φιλίποβιτς.

Το σύστημα που χρησιμοποίησε η ΑΕΛ περισσότερο ήταν 3-5-2 με το πρώτο ημίχρονο να κυλάει πιο αμυντικά ενώ στο 2ο ημίχρονο με τις αλλαγές τακτικά και αγωνιστικά η ομάδα μας ήταν σαφώς καλύτερη.

Στο 25΄ ο Παμλίδης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά βρέθηκε σε καλή θέση πλάσαρε λίγο άουτ.

Στο 27΄ ο Νικολιάς ύστερα από σέντρα του Ελευθεριάδη πήρε την κεφαλιά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 39΄ ο Νούνιτς μπήκε στην περιοχή σούταρε η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού όμως ο διαιτητής Τσέτσιλας αρνήθηκε να υποδείξει το σημείο του πέναλντι.

Ο Ζίφκοβιτς πάσαρε στον Ζίζιτς από το ύψος της περιοχής η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 56΄ ο Ζίφκοβιτς εκτέλεσε απευθείας κόρνερ κάνοντας το 0-1 ξεγελώντας τον Περιστερίδη δίνοντας πολλά φάλτσα στην μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό ο Γιάκος πάσαρε στον Ντάουντα εκείνος σούταρε η μπάλα κόντραρε με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει.

Στο 59΄ σέντρα του Καρανίκα παραλίγο ο Σεσέροβιτς να πάρει την κεφαλιά ο Ζιούλης έδιωξε σωτήρια.

Στο 60΄ ο Οικονομόπουλος σέντραρε ο Λεό έκανε κακή κεφαλιά και δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στο 68΄ ο Φιλίποβιτς εκτέλεσε το φάουλ ο Μόρας πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ.