Τρίτη 23 Ιουλίου 2019

Ισόπαλο το φιλικό ντέρμπι της Θεσσαλίας

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε κάτω από βροχή στο Καρπενήσι η ΑΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την ομάδα του Βόλου.

Η λαρισινή ομάδα μπήκε μουδιασμένα στο α' ημίχρονο δίνοντας αδικαιολόγητα χώρους στους Βολιώτες που δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Στην επανάληψη οι "βυσσινί" μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν τους αντιπάλους τους.

Έτσι στο 51' ο Αμπιόλα Ντάουτα σκόραρε για να προηγηθεί η ΑΕΛ, για να ισοφαρίσει όμως ο Βόλος από στημένη φάση στο 67' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαρμιέντο.

Η λαρισινή ομάδα έπαιξε σε μερικά χρονικά διαστήματα, ιδίως του β' ημιχρόνου, καλό ποδόσφαιρο.

ΝΠΣ Βόλος: (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μάντζης, Μυστακίδης, Ηλιόπουλος, Φεράρι, Ζοάο Φερνάντο, Αγκούστο Μαξ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι εξής: Καραγκιόζης, Τσοκάνης, Μήτογλου, Κορνέζος, Κυζιρίδης, Συμελίδης, Τσαούσης, Κορέλας, Κραβαρίτης, Λύρατζης, Διμηνάς, Σαρμιέντο.

ΑΕΛ: (Γκόρνταν Πέτριτς): Ρίστιτς, Μόρας, Γκόλιας, Μιχαήλ, Καρανίκας, Μπάλλας, Φατιόν, Γιάκος, Νούνιτς, Σικάφκα, Χοτζάλι.

Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν από τον Γκόρνταν Πέτριτς οι: Κρίστινσον, Μπέρτος, Ζίφκοβιτς, Ζίζιτς, Μπράλιτς, Ντάουτα, Σεσέροβιτς, Φιλίποβιτς, Στάνκοβιτς, Μιλοσάβλεβιτς.