Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019

ΑΕΛ δύο προσώπων στο AEL FC ARENA

Σε μια παγωμένη ατμόσφαιρα λόγω θερμοκρασίας η ΑΕΛ ζέστανε το κοινό της με την εμφάνιση του πρώτου μέρους σημειώνοντας 3 γκολ αλλά και ο Σέζος με τον Σίπκα που έκαναν αρκετά λάθη.

Η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλή με προεξάρχοντες τους Ντέλετιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Σετσέροβιτς.

Ο Αστέρας με την βοήθεια των διαιτητών που δεν μέτρησαν κανονικό γκολ του Ντέλετιτς και υπέδειξαν ανύπαρκτο φάουλ ξαναμπήκε στο ματς με το γκολ που πέτυχε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ δεν ήταν καλή ο Αστέρας πίεσε σκόραρε και διεκδικεί με μικρό μειονέκτημα την πρόκριση.

Στο 4΄ο Μιλοσάβλιεβιτς βρήκε τον Ντέλετιτς κοντρόλαρε την μπάλα σούταρε αλλά έφυγε λίγο άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ο Σέρβος πέρασε τους πάντες με την ταχύτητα του μπήκε στην περιοχή πλάσαρε κάνοντας το 1-0.

Σουτ του Μουνάφο λίγο άουτ. Αδικία για την ΑΕΛ με τον Ντέλετιτς που σκόραρε σε θέση τετ-α-τετ όμως λανθασμένα υποδείχθηκε οφσάιντ.

Ο Ζίζιτς στο 21΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Από ανύπαρκτο φάουλ ο Τσιλιανίδης έκανε με φάουλ το 2-1.

Στο επόμενο λεπτό ο Ντέλετιτς ανατράπηκε από τον Αθανασιάδη το πέναλντι εκτέλεσε ο Φατιόν κάνοντας το 3-1.

Στο 55΄ ο Μανιάς σε θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε την μπάλα στα δίχτυα με τον Γκοίκοβιτς να βάζει το πόδι του διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 62΄ σουτ του Ιγκλέσιας ο Κρίστινσον απέκρουσε ενώ στο 65΄ ο Αστέρας μείωσε με προβολή του Μανιά κάνοντας το 3-2.

Στο 69' από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μανιάς και ο Δουβίκας συνδυάζονται, η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι, δεν προλαβαίνουν δύο παίκτες των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Kρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοϊκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Φατιόν, Σεσέροβιτς (74΄' Μπαργκάν), Ντέλετιτς, Νούσιος (53΄' Νούνιτς), Ζικάβκα (78΄' Πίτι), Μιλοσάβλιεβιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (82' Ρόλλε), Φερνάντεζ (67΄ Δουβίκας), Μανιάς.