Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

Πήρε τον βαθμό στην Τρίπολη η ΑΕΛ, 1-1 με τον Αστέρα!

Την ισοπαλία με 1-1 πήρε η ΑΕΛ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ομάδα με το γνωστό 3-5-2 με αποτέλεσμα ο Αστέρας να "αφοπλίσει" τους "βυσσινί" αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά πως το συγκεκριμένο σύστημα πρέπει να αλλάξει.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ ήταν πολύ καλύτερη ισοφάρισε και απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 78΄με τον Μπούστος.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αποφασισμένος από την αρχή του αγώνα για να καθαρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη.

Η πρώτη φάση του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 30 λέπτό του αγώνα, όταν και η ΑΕΛ άρχισε να ισοροπεί το παιχνίδι.

Το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΛ ήταν στον... αέρα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όλες οι ευκαιρίες των γηπεδούχων προέκυπταν είτε από σέντρες είτε από στατικές φάσεις.

Οι αλλαγές της ΑΕΛ ανέβασαν την απόδοση της ομάδας και έτσι στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Μάλιστα η ΑΕΛ απάντησε στο γκολ του Μπαράλες , με ωραίο τέρμα του Ασούμπρε και έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο είχε μια άγρια ομορφιά και τις δύο ομάδες να παλεύουν με ότι έχουν για τη νίκη.

Το τελευταίο σφύριγμα έδωσε στην ΑΕΛ ακόμα έναν βαθμό φτάνοντας τους 19 όπου είναι και η συγκομιδή του πρώτου γύρου.